1932018 жылдың 10 желтоқсан күні «Жалпы білімдік пәндер» бірлестігінің «Өткені сырлы, келешегі нұрлы Қызылордаға – 200 жыл!» тақырыбындағы апталығы аясында колледж студенттері мен «Жастар денсаулығы» орталығының валеолог-дәрігері А.Д.Алдабергеновамен «Алкоголизм, шылым шегу және таксикомания профилактикасы» тақырыбында кездесу өтті.

Дәрігер-валеолог кездесу барысында қазіргі таңда жалпы желім иіскейтін балалар саны көбейгендігін, көптеген жасөспірімдердің ата-аналарының көмек сұрап наркологиялық диспансерге жүгініп жатқанын, улы иіске әуестенгендердің ішінде қыз балалардың да бар екендігін тілге тиек етті. Олардың бірі желім иіскесе, бірі карп деп аталатын карбиратор сұйықтығын тұтынатынын, айтты. Мамандар желім иіскеудің денсаулыққа қаншалықты зиян екенін түсіндіру арқылы химиялық иістің өте улы болатынын, оның әсері нерв жүйесін, өкпесін, бас миын зақымдайтынын айтып өтті.

Сонымен қатар, жасөспірімдердің таксокоманиямен ауыратынын бірнеше белгілерге қарап білуге болатынын, токсикоманияға әуес баланың қимыл — қозғалысы босаңдау, әрекеттері баяу болатынын, орынсыз күле беретінін, жиі иіскеу салдарынан еске сақтау қабілеті бұзылып, сөйлеу мәнері өзгеретінін, ызақор бола бастайтынын айтты. Мұндай жағдайда наркологтың көмегіне жүгінуге тура келеді деді.

Кездесу барысында «Есірткілік және токсикалық заттардың адамның репродуктивті денсаулығына әсері» тақырыбында бейнебаяндама көрсетіліп, студенттерге таратпа материалдары берілді. Студенттер көкейлерінде жүрген сұрақтарды қойып, жауаптарын алды.